Strzeż się zasady 80/20

Strzeż się zasady 80/20

Strzeż się zasady 80/20
autorem artykułu jest Mariusz Kapusta

Zasada Pareto to chyba jedna z najmodniejszych reguł, którą bardzo często próbuje się zastosować nie do końca z godnie z przeznaczeniem. Pomysły na zastosowanie jej szczególnie na polu efektywności budzą mój gwałtowny sprzeciw.

Zasada głosi, że 20% przyczyn generuje 80% skutków, czyli np. pracując nad czymś prawdziwą wartość tworzysz tylko w 20% tego czasu (80%). Reszta jest już dużo mniej efektywna. Ta reguła sprawdza się chyba wszędzie z małymi odchyleniami: 20% ludzi posiada 80% bogactwa, 20% kierowców generuje 80% wypadków itd. itp. Daje do myślenia prawda? Gdyby tylko wiedzieć, które to jest te 20%, to możemy osiągnąć niesamowitą efektywność! Pomyśl tylko: 1 dzień to 80% pracy, 2 dni to 160%, a w ciągu tygodnia wykonasz aż 400%!!! Czyż to nie wspaniałe?

Byłoby, gdyby to nie była totalna BZDURA! Dlaczego? Bo nie ma możliwości, żeby określić te 20% przed wykonaniem danej czynności. Wszystkie analizy odbywają się post factum. Jeżeli robisz coś po raz pierwszy istnieje bardzo nikłe prawdopodobieństwo, że utrafisz, które 20% jest tym właściwym. Ale załóżmy, że znamy tę zasadę i staramy się ją zastosować w praktyce. Proszę bardzo.

Z mojego doÅ›wiadczenia wynika, że najwiÄ™ksze rezultaty w czasie spotkaÅ„ biznesowych osiÄ…ga siÄ™ w ostatnich dziesiÄ™ciu minutach, kiedy podsumowujemy spotkanie. Praktyczne zastosowanie: zaczynaj spotkanie od podsumowania! Ćwiczenia siÅ‚owe: najwiÄ™kszy efekt daje ostatnie powtórzenie w ostatniej serii – rób tylko ostatnie powtórzenie! Efektywność gwarantowana! IstniejÄ… po prostu czynnoÅ›ci, które trzeba wykonać w pewnej sekwencji, żeby osiÄ…gnęły rezultat.

Jakkolwiek bym na to nie patrzyÅ‚ nie jestem w stanie znaleźć efektywnego zastosowania tej zasady przy takim podejÅ›ciu, ale… tutaj wyjdzie moje rozdwojenie jaźni – uważam, że ta zasada jest bardzo przydatna w życiu. Tylko trochÄ™ inaczej trzeba z niej skorzystać.

Po pierwsze, udowadnia ona przydatność doświadczenia i szukania kreatywnych rozwiązań. Zamiast organizować burzę mózgów w celu rozwiązania problemu bardziej efektywne może być poszukanie kogoś, kto już zrobił kiedyś coś podobnego. On lub ona korzystając ze swojego doświadczenia powie ci, na które 20% zwracać uwagę. Ja zacząłem doceniać poradniki. Jeżeli chcę się za coś zabrać to korzystam z doświadczenia innych, jestem wtedy dużo bliżej tych 20%.

Po drugie, warto pamiÄ™tać o zasadzie 80/20 gdy zaczynasz robić coÅ› nowego. Warto sobie ustawić moment, w którym sprawdzisz co przynosi najlepsze efekty i porzucić „duperele”, które zajmujÄ… czas, a niewiele wnoszÄ…. TakÄ… wiedzÄ… bÄ™dziesz dysponować dopiero po pewnym czasie, nie przewidzisz tego wczeÅ›niej. Dopiero teraz możesz eliminować np. pewne spotkania ze swojego kalendarza.

Po trzecie. Jeżeli tworzysz coÅ›, np. dokument, prezentacjÄ™, wypracowanie, artykuÅ‚ to najwiÄ™kszÄ… wartość dostarczysz do momentu, w którym zaczniesz siÄ™ zastanawiać „co by tu dalej napisać”. Z mojego doÅ›wiadczenia to oznacza, że trzeba przerwać i albo uznać dzieÅ‚o za skoÅ„czone, albo pokazać komuÅ› innemu. Inaczej kolejne minuty wiele nowego nie wniosÄ….

Na koniec jeszcze odrobina pozytywnej ;) matematyki. PrzeczytaÅ‚em ostatnio o podwójnej zasadzie 80/20. Oznacza, że 4% (20% z 20%)twojego czasu dostarczy 64% (80% z 80%) wyników. Zaraz sprawdziÅ‚em potrójnÄ… – mniej niż 1% dostarczy aż 50% tego, co robisz!!! Jeżeli pracujesz na etacie, to możesz w ciÄ…gu 24 minut zaÅ‚atwić 50% swojej pracy! Wow! No to caÅ‚y tydzieÅ„ zaÅ‚atwisz w godzinÄ™ (12 minut to przerwa na kawÄ™ ;) i już od 10 rano w poniedziaÅ‚ek zaczynasz weekend. Jeżeli ktoÅ› zna na to przepis, to ja siÄ™ piszÄ™ :).

--
Mariusz Kapusta,www.proaktywnie.pl Tematyka strony: Rozwój osobisty, motywacja, zarządzanie czasem

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Odciski- mały bolesny problem
Fiat 126p kabriolet czy BOSMAL 126 Cabrio?
Rozruch ekonomiczny Fiata 126p... i nie tylko
Pokaż wszystkim, jak łatwo i szybko mogą znaleźć Twoją
Podstawy szybkiego czytania - cz. 4